سلحشور بعد از 12 سال، اسعديان بعد از 9 سال، بحراني بعد از 8 سال، اسدي،افخمي،فرهنگ و كرامتي بعد از 7 سال، حاتمي‌كيا بعد از 4 سال و مهرجويي بعد از 3 سال دوباره در جشنواره بيست و هشتم فيلم فجر كنار هم جمع مي‌شوند.

به گزارش خبرنگار سينمايي، در حالي كه تنها 36 روز با برگزاري بيست و هشتمين دوره جشنواره فيلم فجر باقي‌مانده بانگاهي به فيلم‌هايي كه در مدت اخير اخباري منبي بر حضورشان در جشنواره فجر به گوش مي‌رسد، مي‌توان نام‌هايي را مشاهده كرد كه برخي از آنها نظير «فرج‌الله سلحشور» پس از گذشت 12 سال دوباره براي بردن سيمرغ به مهمترين رويداد سينمايي ايران خواهند آمد. 

براساس اين گزارش، از ميان كارگردانان باسابقه تا اين لحظه نام بيش از 45 فيلم در رسانه‌ها مطرح شده است كه سازندگان برخي از آنها پس از سال‌ها غيبت بار ديگر در جشنواره حاضر شده‌اند كه از اين ميان مي‌توان به نام‌هايي نظير «فرج‌الله سلحشور» بعد از 12 سال، «همايون اسعديان» بعد از 9 سال، «شهريار بحراني» بعد از 8 سال، «شهرام اسدي»،«بهروز افخمي»،«داريوش فرهنگ» و «مسعود كرامتي» بعد از 7 سال، «سامان مقدم» بعد از 5سال، «ابراهيم حاتمي‌كيا»،«عليرضا رئيسيان»،«مجتبي راعي» و «محمد درمنش» بعد از 4 سال، «داريوش مهرجويي» بعد از 3 سال و «كمال تبريزي» و «پوران درخشنده» بعد از 2 سال اشاره كرد.

همچنين از جمله كارگرداناني كه براي اولين بار و يا دومين بار در جشنواره شركت مي‌كنند مي‌توان به نام‌هايي نظير رامبد جوان، مجيد برزگر، محسن دادمادي، بهرام بهراميان، حامد كلاهداري، رضا سركانيان و نادر طريقت اشاره كرد.

كارگردانان با سابقه:
1- آسمان محبوب بيست‌ويكمين فيلم بلند داريوش مهرجويي سه سال بعد از سنتوري 85
2- "به رنگ ارغوان " چهاردهمين فيلم بلند ابراهيم حاتمي‌كيا چهارسال بعد از "به نام پدر "84 (دعوت در سال گذشته بدون حضوردر فجر راهي اكران عمومي شد و به رنگ ارغوان نيز 5 سال در توقيف به سر مي‌برد)
3- "فرزند صبح " نهمين و "سن پترزبورگ " دهمين فيلم بلند بهروز افخمي هفت سال بعد از "گاو خوني "81
4- "پاداش " دوازدهمين فيلم بلند كمال تبريزي دو سال بعد از "هميشه پاي يك زن در ميان " است86
5- "معبد جان " پنجمين فيلم بلند محمد درمنش چهار سال بعد از "كانديداتور "84
6- "طلا و مس " هفتمين بلند همايون اسعديان نه سال بعد از سال "آخر بازي " 79
7- "يك گزارش واقعي " دهمين فيلم بلند داريوش فرهنگ هفت سال بعد از "رز زرد " 81
8- "صبح روزهفتم " سومين فيلم و " شرط اول " چهارمين فيلم بلند مسعود اطيابي يكسال بعد از "خروس جنگي " 87
9- "رز سفيد " بيستمين فيلم بلند كامران قدكچيان سه سال بعد از "سوغات فرنگ " 85
10- "پرواز مرغابي‌ها " دهمين فيلم بلند علي شاه حاتمي دو سال بعد از "آواي زندگي " 86

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمد موحد در دوشنبه سی ام آذر 1388 و ساعت 23:45 |

نادر طالب‌زاده درگفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری برنا درخصوص تأسیس «شبکه مستند» که پیش از این پیشنهاد آن در دیدار هنرمندان با رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح شده‌بود، گفت: قبل از اینکه خدمت آقا برسیم، در یک جلسه خصوصی با آقای ضرغامی گفت‌وگوهایی داشتیم که من پیشنهاد راه‌اندازی «شبکه مستند» را دادم. ایشان لطف کردند و همان موقع اجرای آن را شروع کردند.

گیرنده‌های مخصوص «شبکه مستند» را دریافت می‌کنند
وی افزود: شبی که در حضور رهبر سخنرانی داشتم، از آنجا که رئیس سازمان صدا و سیما می‌خواست که شبکه راه‌اندازی شود و این اتفاق بیفتند، مراحل اولیه آن را پیش برده بود و در آن مراسم اعلام کرد که «شبکه مستند» در حد یک کار دیجیتالی تست می‌شود. پس از آن، از مسئولین شنیدم که این شبکه با گیرنده مخصوص و محدود قابل دریافت است و در مرحله تست قرار دارد تا بعدها به یک شبکه سراسری تبدیل شود.

رهبر معظم انقلاب دستوراتی را برای راه‌اندازی این شبکه صادر فرمودند
وی در پاسخ به سوال دیگر برنا در خصوص نظر رهبر انقلاب با پیشنهاد تأسیس «شبکه مستند» تصریح کرد: از طریق نشریه‌ای که وابسته با دفتر آقا است و با من مصاحبه کرد می‌دانم که آنها پیگیر این هستند تا این شبکه ایجاد شود. همچنین همان شب رهبر یادداشت‌هایی برداشتند که قطعاً روی این موضوع دستوراتی صادر شده‌است.

نقد جدی به مسائل مختلف ایران وارد شبکه شود
کارگردان «آخرین منجی» در پاسخ به سوال خبرنگار برنا مبنی بر نوع تولیدات، نحوه پخش آنها از این شبکه بیان داشت: در این مورد که «شبکه مستند» چگونه باید باشد، کسی با من صحبت نکرده‌است. توصیه من این بود که شبکه‌ای تأسیس شود تا بدون تبلیغات، ساعاتی از بعدازظهر و شب مردم را مستند‌های جذاب علمی، تاریخی پر کند و در کنار آن مستندات تولید داخلی پخش شود که به موضوعات و مسائل مختلف ایران بپردازد و نقدی جدی نیز به تدریج وارد این شبکه شود.

هر شبکه‌ای برای پخته شدن مهندس می‌خواهد طالب‌زاده طراحی درست «شبکه مستند» را منوط به داشتن مدیریت و مهندسی درست دانست و تصریح کرد: هر شبکه‌ای برای پخته شدن مهندس می‌خواهد تا آن را درست طراحی کند که امیدوارم در مورد این شبکه نیز وقتی به مرحله اجرا رسید، در وهله اول بتواند مخاطب را هر شب با مطالب علمی، تاریخی و فرهنگی جذب کند که الان ما این را نداریم، دوم اینکه بیننده‌ها با خیال راحت بدانند که قرار است در روز چند ساعتی مستند ببینند. پیشنهادی که من ارائه دادم کاملاً روشن بود، امیدوارم چیزی از آب درآید که در ذهن دارم.

باید مسائل سیاسی و اجتماعی را در «شبکه مستند» مطرح کرد
وی در پاسخ به این سوال که آیا مسائل سیاسی و اجتماعی نیز در اهداف طراحی و تأسیس «شبکه مستند» گنجانده شده‌است، اظهار داشت: همانطور که گفتم مسئله دیگری که باید در این شبکه به آن پرداخته شود، بخش داخلی است تا مستندهای خوبی تولید شود که نقد مسائل اجتماعی و سیاسی در داخل کشور باشد. در حضور آقا و جمع فرهنگی بیان کردم که مسائل سیاسی و اجتماعی را باید در «شبکه مستند» بیان کرد. البته تولیدات این شبکه باید سیاست گذاری خاصی داشته باشد تا بخشی از کمبودهای رسانه را جبران کند.
طالب‌زاده در ادامه گفت: پخش تولیدات بین‌المللی یک بخش از آثار ابن شبکه است که مخاطب بداند از ساعت مثلا 8 الی 11 مستند درجه یک و الف ویژه پخش می‌شود و در ساعات دیگر به تدریج برنامه‌های مستند داخلی که فقط دکوراتیو و زیباشناسی نیست و به مسائل اجتماعی پرداخته می‌شود، تولید و وارد شبکه شوند.

محفل و میزگردهایی فراهم شود تا دو طرف معترض حرف‌های مستندشان را بزنند
طالب‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور طیف‌های مختلف مستندساز تصریح کرد: ما خط نمی‌کشیم. در این راستا مدیر شبکه است که باید تولید و حرف‌های آن را نگاه کند و براساس کیفیت کار آن را از این شبکه پخش کند.
وی در خصوص پخش حرف‌ها و مستند‌هایی که دیگری را نقض می‌کند، بیان داشت: اگر دست من بود، از مستنداتی که از جناح معترض و قابل قبول باشد و اداعا کند که که حرف مقابل دروغ است،دعوت و محفلی را فراهم می‌کردم تا دوطرف حرف‌هایشان را بزنند. بنابر‌این اگر فیلم و مستند قابل باشد این امکان حضور وجود دارد.
هر چقدر که سکوت کردیم، بلند گو‌های قشنگتری خیلی چیزها را گفتند
طالب‌زاده تصریح کرد: احساس من این است که هر چقدر خودمان را محدود کنیم بدتر است. اگر بلافاصله بعد از انتخابات، مستند هم نسازیم اما چند میزگرد می‌گذاشتیم تا در مورد شبهه تقلب انتخابات حرف‌ها زده می‌شد، خیلی بهتر از این بود که هیچ چیزی نگوئیم. چون ما هر چقدر که سکوت کردیم، بلندگوهای قشنگتری خیلی چیزها را گفت.

مستند در ایران متولی ندارد
طالب‌زاده در خصوص وضعیت مستندسازی در ایران و ارزیابی این حرفه به برنا گفت: مستند درکشور ما متمرکز نیست، یعنی این حوزه متولی ندارد. تأسیس «شبکه مستند» فرصت بسیار خوبی‌است تا این حوزه متولی پیدا کند. علت این که من پیشنهاد تاسیس شبکه مستند را دادم همین بود تا از این طریق تولیدات خوب عرضه شوند.
وی بیان داشت: شبکه الجزیره قطر و5-4 شکبه آمریکایی از جمله discovery وnational geography شبکه‌هایی هستند که فقط مستند پخش می‌کنند. همچنین در شبکه‌های خبری بخش‌های ویژه مستند وجود دارد.

مستند باید جنبه استراتژیک داشته باشد وی با بیان این مطلب که مستند در ایران مظلوم واقع شده‌است، اظهار داشت: مستند حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و نباید فقط مسائلی در آن مطرح شود که توصیفی از مسائل فرهنگی، هنری و تاریخی باشد. بلکه باید جنبه استراتژیک داشته باشد که جای آن در ایران کاملا خالی است.

خلاء شبکه مستقل برای برنامه‌های مستند در ایران را پر کنیم وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد تا با راه‌اندازی «شبکه مستند» خلاء تولید و نمایش برنامه‌های مستند در یک شبکه مستقل با مدیریت خوب، در ایران پر شود.

منبع: برنانیوز

+ نوشته شده توسط محمد موحد در یکشنبه بیست و نهم آذر 1388 و ساعت 23:42 |
یك پژوهشگر دانشگاه علمي و كاربردي واحد ني ريز موفق شد سامانه‌اي را طراحي كند كه مانع از تهيه عكس و فيلم مي‌شود.

مصطفي خدادادي مجري اين طرح به خبرنگار علمي ايرنا گفت: اين سامانه كه از يك سري ‪ LED‬و يك مدار تقويت‌كننده ساخته شده، به گونه‌اي طراحي شده است كه روي لنز دوربين عكاسي و دوربين فيلم برداري پارازيت انداخته و مانع از تهيه عكس و فيلم مي‌شود.

اين دانشجوي مهندسي مكانيك افزود: اين ‪ LED‬ها، نوري از خود متساطع نكرده و نور عملكردي آنها مانند مادون قرمز است و جلب توجه نمي‌كند.

خدادادي اظهار داشت: اين سامانه كه قابليت توليد در اندازه‌هاي متفاوت را دارد مي‌تواند مسافت‌هاي مختلفي را پوشش دهد.

اين نوآور تاكيد كرد: اين سامانه مي‌تواند تصوير برداري با هر گونه دوربين عكاسي و فيلم برداري معمولي و ديجيتال را مختل كند.

به گفته وي از اين سامانه مي‌توان در اماكن نظامي، تالارهاي عروسي و ورزشگاه‌ها و ساير اماكن استفاده كرد.

اين سامانه در نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي و فناوري كه از ‪ ۲۲‬تا ‪۲۶‬ آذرماه در مصلي تهران برگزار برپا بود، عرضه شد.

منبع: هنرنیوز

+ نوشته شده توسط محمد موحد در یکشنبه بیست و نهم آذر 1388 و ساعت 23:33 |

تهیه‌کننده و کارگردان مستند «تقلب واقعی» گفت: چرا سبزی‌ها در مورد بحث شبهه در انتخابات فیلم نساختند که تقلب شده‌است. سندی بیاورند، یا یک فیلم بسازند و تنها یک نفر از آن‌ها ادعا و من را متقاعد کند که تقلب صورت گرفته‌است، چرا نساختند؟! چون تقلب نشد، اگر می‌شد می‌ساختند.

نادر طالب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری برنا در خصوص ساخت مستند «تقلب واقعی» گفت: قبل از اینکه پرس تی‌وی سفارش ساخت این مستند را بدهد، درست همان زمان که در انتخابات شبهه ایجاد شده بود، من شروع به فیلمبرداری، گفت‌وگو و مصاحبه با مردم، مسئولین، شورای نگهبان کردم، پس از آن بود که پرس تی‌وی برای این مستند اقدام کرد و این کار را به من سفارش داد.

وی در خصوص پخش این مستند در کشور اظهار داشت: در حال حاضر مخاطب اصلی این مستند، مخاطبان پرس تی‌وی هستند. ولی با این که تا به حال کسی در این خصوص کاری نکرده‌است، تلاش می‌کنیم که زمینه پخش داخلی این مستندهم فراهم شود.

طالب‌زاده با اشاره به اینکه شبکه پرس تی‌وی عنوان «The real fake» را برای این مستند انتخاب کرده‌است، افزود: نام این مستند در زبان فارسی«تقلب واقعی» است که وقتی کلمه لاتین آن به فارسی ترجمه می‌شود، گمراه‌کننده است. عنوان «The real fake» که خود شبکه پرس تی‌وی روی مستند گذاشته‌، در زبان انگلیسی نامی جالب و جذاب است.

وی در پاسخ به سوال برنا مبنی بر نوع تصاویر و محتوای این مستند، گفت: دقیقاً یک هفته بعد از انتخابات فیلم‌برداری کار را آغاز کردیم، تصاویری از هواداران کاندیداها، شور و هیجان شب قبل از انتخاب و شب بعد از آن، تصاویری از مثبت بودن مردم در روزهای قبل از انتخاب و منفی و بدبین شدن آنها بعد از انتخابات از جمله صحنه هایی است که در این مستند آورده شده‌است.

طالب‌زاده ادامه داد: با خود کاندیداها مصاحبه نکرده‌ام. اما با دفاتر و مسئولین امور کاندیداتوری، طرفداران و کارشناسان هر دو طرف، گفتگو کرده‌ام. همچنین مواردی نیز درخصوص رسانه‌های غربی و کمک‌هایی که آنها به تشدید شبهه در انتخابات می‌کردند در کار گنجانده شده‌است و افرادی که درعرصه هنر فعالت دارند نیز در این گفتگوها حضور دارند. در نهایت با پرداختن به همه این موارد به نتیجه‌گیری رسیده‌ایم.

وی درخصوص صحنه‌هایی چون قتل ندا آقا سلطان و آتش زدن مسجد گفت: به اندازه کافی رسانه‌های غرب به این موضوعات پرداخته‌اند که چه اتفاقاتی رخ داده‌است. اما به دلیل اینکه این حوادث خود یک موضوع جداگانه برای ساخت فیلم مستند به حساب می‌آید است و می‌توان به آنها پرداخت، من به این موضوعات مستقیم و مفصل نپرداخته‌ام، سعی کردم از آنها عبور کنم، به همین دلیل خیلی روی این مسائل تمرکز نکرده‌ام.

طالب‌زاده موضوعاتی چون پیش‌بینی اصلاح‌طلبان از نتایج انتخابات و برنده‌شدن کاندید خود، تشدید این موضوع از سوی رسانه‌های غربی و روشن شدن عدم تقلب انتخابات را از جمله محورهای اصلی مستند «تقلب واقعی» دانست و به خبرنگار برنا گفت: در این مستند به این مسئله اشاره کرده‌ام که اصلاح‌طلبان از قبل اطلاع داشتند که چه کسی برنده است. آنها طبق آمارگیری‌ای که براساس تلفن‌هایی که زده بودند و اطلاعات مراکز آمارگیری که هیچ یک دقیق نبوده‌است پیش‌بینی کرده بودند که چه کسی با چه تعداد رای برنده می‌شود.

وی افزود: بیشتر به این موضوع پرداخته‌ام که سوء‌تفاهم و شبهه در انتخابات به وسیله همین اتفاقات تشدید شده‌است و رسانه‌های غرب در شعله‌ور کردن آن نقش داشته‌اند که بسیار زیرکانه انجام شد.

وی در خصوص عدم ساخت مستند در خصوص انتخابات از سوی اصلاح‌طلبان تصریح کرد: فیلمسازانی در طیف مقابل هستند که اگر بخواهند می‌توانند در این خصوص فیلم بسازند. اگر اقدامی نکرده‌اند برای این است که چیزی برای گفتن ندارند.

طالب‌زاده افزود: چرا سبزی‌ها در مورد بحث شبهه در انتخابات فیلم نساختند که تقلب شده‌است. سندی بیاورند، یا یک فیلم بسازند و تنها یک نفر از آن‌ها ادعا و من را متقاعد کند که تقلب صورت گرفته‌است، چرا نساختند؟! چون تقلب نشد، اگر می‌شد می‌ساختند.

طالب‌زاده در خاتمه از آماده شدن مستند «تقلب واقعی» تا 20 روز آینده خبر داد و گفت: هنوز در برخی موارد فیلم‌برداری می‌کنم، ممکن است از همین امروز تا 20 روز دیگر مورد خاصی باشد و من احساس کنم که باید آن را ضبط کنم. با این حال فیلمبرداری ادامه دارد و تا بیست روز دیگر تدوین کار به پایان می‌رسد و آن را به شبکه پرس تی‌وی تحویل می‌دهم. مدت زمان این مستند یک ساعت کامل است که یک گروه 10 نفره درگیر ساخت این مستند هستند.

منبع: برنانیوز

+ نوشته شده توسط محمد موحد در یکشنبه بیست و نهم آذر 1388 و ساعت 22:56 |
«مسعود فراستي» از آماده‌سازي و عرضه 30 سي‌دي از بسته آموزشي «درس‌هاي سينما» را همزمان با برگزاري جشنواره فيلم فجر داد.


«مسعود فراستي» در اين باره به خبرنگار سينمايي فارس گفت: تصويربرداري تمامي 100سي‌دي اين برنامه به پايان رسيده و اكنون در حال تدوين و آماده‌سازي است.

وي افزود: تاكنون 30 سي‌دي از اين برنامه آماده است كه شامل اين بخش‌هاي مختلف اين بسته آموزشي شروع شده است و تدوين همزمان آن نيز در حال انجام است و تا 2 ماه ديگر تصويربرداري آن كاملا به پايان مي‌رسد.

وي افزود: بخش اول آن كه شامل 30 قسمت اول هم‌زمان با دهه فجر منتشر خواهد شد. در اين قسمت بخش طراحي صحنه: (ايرج رامين‌فر)، فيلمنامه‌نويسي: (سعيد عقيقي) و كارگرداني: (فرزاد مؤتمن) آموزش داده شده است.

فراستي گفت: اين پكيج كه شامل 100 سي دي آموزشي است به طور كامل در سال 89 آماده انتشار مي‌شود.

وي همچنين درباره بخش‌هاي اضافه شده در تدوين اين فيلم آموزشي گفت: قاعدتا در بخش تدوين اين فيلم بحث‌هايي كه استادان سينمايي درباره آن صحبت كرده‌اند با تصاوير آموزشي همراه خواهد بود كه اين بخش‌ها در تدوين به فيلم‌هاي آموزشي اضافه مي‌شود.

به گفته فراستي، تيراژ اين مجموعه آموزشي بستگي به تصميم حوزه هنري دارد.

به گزارش فارس، اين بسته آموزشي شامل فيلمنامه، كارگرداني، صدابرداري، تدوين، فيلمبرداري ، طراحي صحنه، صداگذاري، بازيگري، تاريخ سينماي ايران و جهان و نقد و تحليل فيلم است و مجموعا به صورت 100‍ CD يا DVD منتشر مي‌شود. در اين بسته آموزشي استاداني چون ايرج رامين‌فر، فرزاد مؤتمن، سعيد عقيقي، محمود سماك‌باشي، جعفر صادقي، اسفنديار شهيدي، خسرو دهقان و كاميار محسنين به آموزش مي‌پردازند.
فراستي كه خود يكي از استاد، آموزش‌دهنده در اين بسته آموزشي است، اظهار اميدواري كرد كه تصويربرداري اين بسته آموزشي و از آنجايي كه تدوين همزمان مي‌شود، تا آخر سال جاري در اختيار علاقمندان قرار گيرد.

مهدي شكيبا، تصويربرداري و اميد خوب‌بخت تدوين اين برنامه آموزشي را به عهده دارند.

منبع: خبرگزاری فارس

+ نوشته شده توسط محمد موحد در جمعه بیست و هفتم آذر 1388 و ساعت 19:43 |
كارگردان و منتقد رسانه ايران گفت: حدود 20 تا 30 درصد رسانه‌هاي داخلي ايران دچار خودسانسوري هستند، در حالي كه به راحتي مي‌توانند حرف بزنند.

نادر طالب‌زاده بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران كه با مشاركت موسسه فرهنگي «زمان بازگشت» و اداره كل ارشاد اسلامي گيلان برگزار شد، توليد فيلم مستند را همانند جراحي دانست.

وي در‌باره نقش مستندساز در جنگ رسانه‌‌اي اظهار داشت: مستندساز در مقابله با جنگ رسانه‌اي دشمن نقش كليدي دارد و در ايران مستندساز زيادي داريم، ولي يك مركز براي ارائه كار خود ندارند و شبكه چهار سيما قرار بود اين كار را انجام دهد كه آنجا هم مركزي براي اين كار نيست.

كارگردان مستندساز ايران ايجاد شبكه مستندساز را ضرورت خواند و اظهار داشت: بخشي از توليدات مستندسازان نقد جامعه است كه اگر مركزي ايجاد شود، در آن مركز به اين توليدات پرداخته مي‌شود.
وي مستندسازان را افراد محقق و اصلاح‌جو دانست و تصريح كرد: مستندسازان انسان‌هاي دغدغه‌داري هستند كه در كشور اتوباني براي حركت خود ندارند.

طالب‌زاده در ادامه با اشاره به حضور آمريكا در منطقه، اين كشور را در مقابل اسرائيل همانند موجود جن زده خواند و گفت: روح كائنات كافر بني اسرائيل آمريكا را فرا گرفته و تنها خط قرمز آمريكا، اسرائيل است كه آمريكا نمي‌تواند حرف‌هاي گنده بزند.

وي اضافه كرد: مسيحيان آمريكا امروز طبق اخباري كه در انجيل دارند، مي‌گويند كشوري كه در آخرالزمان بابل را شكست مي‌دهد ايران است و اين كشور موجب فروپاشي آمريكا خواهد شد.

مستندساز ايراني ارتش خسته را براي يك كشور خطرناك دانست و گفت: يك سوم سربازان آمريكايي پس از بازگشت از جنگ دچار بحران‌هاي روحي هستند.

وي به وضعيت رسانه‌هاي ايران اشاره كرد و اظهار داشت: ايران به لحاظ رسانه فعال است و با آمدن رسانه‌هاي خبري فارسي زبان، اخبار بهتر به اطلاع مردم مي‌رسد كه اين خود يك شوك در سيستم خبر است، ولي معتقدم 20 تا 30 درصد رسانه داخلي دچار خودسانسوري و مسئولان در ارائه خبر محافظه‌كار هستند.
طالب‌زاده با اشاره به موضوع انتخابات خاطر نشان كرد: در انتخابات بايد بلافاصله مناظره‌هاي زنده و ضبط شده در مورد آراي مردم گذاشته مي‌شد و هر اتفاقي را شفاف سازي مي‌كرد، ولي اين كار صورت نگرفت و محافظه‌كاري شد كه اين امر سبب مي‌شود تا ميدان به دشمن داده شود.

وي با بيان اينكه دشمن با بمباران رسانه‌اي طرح براندازي دارد، اظهار داشت: براندازي نظام از سياست رسانه خارجي است و اگر ما نگوييم دشمن مي‌گويد.

طالب‌زاده دشمن شناسي را از موضوعات و وظايف بسيار مهم رسانه‌ها به ويژه سيماي كشور دانست و افزود: به لحاظ مديريتي بايد در تلويزيون هر شب 10 درصد وقت با تدبير توسط مديران متخصص براي دشمن‌شناسي گذاشته شود كه آمريكا نيز با ما همين كار را مي‌كند ولي سيماي ايران به جاي اين كار انواع و اقسام سريال‌هاي سرگرم كننده پخش مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه بايد در طول سال روز دانشجو و مقابله با آمريكا باشد، تصريح كرد: براي مقابله با رسانه‌هاي فارسي زبان قصه‌گو بايد دشمن‌شناسي كرد.

منتقد رسانه ايران گفت: در حال حاضر دشمن‌شناسي بحث جدي است و تلويزيون بايد به خوبي در اين راستا اداره شود، آيا حتما بايد رهبر معظم انقلاب بگويند تا ما به خود بياييم و از خواب بيدار شويم.

وي همچنين دعوت از متفكران غربي به ايران را امري مهم دانست و گفت: معتقدم كه بايد نه تنها از وجود كارشناسان متخصص ايراني بلكه از نويسندگان و كارشناسان خارجي كه بسيار خوب در زمينه مسائل رسانه كار كردند نيز دعوت شده و از نظرهاي آنان استفاده شود.

طالب‌زاده افزود: در دهه اخير هر روز كتاب‌ها و مقالات ديني بسياري توسط نويسندگان غربي نوشته مي‌شود كه مي‌توان در اين زمينه‌ از وجود نويسندگان آمريكايي كه 15 كتاب درباره نفوذ صهيونيست كنگره سنا و آمريكا نوشته شده، براي بحث و بررسي بهره‌ گرفت.

منبع: خبرگزاری فارس

+ نوشته شده توسط محمد موحد در جمعه بیست و هفتم آذر 1388 و ساعت 0:54 |

جمعي از هنرمندان با توجه به وقايع اخير و اهانت به ساحت امام خميني(ره) بيانيه‌اي را منتشر كردند.


در متن اين بيانيه آمده است:

اي خميني (ره) كبير، سلام خداوند و صالحان درگاهش بر تو باد.

اي آموزگاري كه بر صفحه بلند عزت تاريخ ايستاده‌اي. سلامت مي‌گوييم و در قلب شيدائي‌مان مأوايت مي‌دهيم و آزادترين ترانه‌هاي رها شده از وراي سيم‌هاي خاردار، ميله‌هاي سياه و سياه‌چاله‌هاي ستم در دوران طاغوت را دوباره نثارت مي‌كنيم.

ما در سايه دستان امن مخلص و پر از ايمان و آزادي‌خواهي تو و خلف صالحت مأوا داشته و نام داريم و در نزد پروردگار عالميان، با عشق به راه تو، روي سپيد و آبرومنديم.

در بخش ديگري اين يادداشت آمده: عشق به خميني (ره) دفتري است، مقدس و آكنده از اسرار الهي كه نام با هياهو و اهانت پاره مي‌شود و نه با ترس دنياپرستان از عشق‌ورزي به حق و حقيقت در تاريكي جهل و لجاجت پنهان مي‌ماند و اگر در گمنامي محض بميريم، با نام خميني (ره) و خامنه‌اي زنده‌هاي هميشه تاريخ هستيم. زيرا آنان مظهر مظلوميت و آزادي سعادت‌آور ملت بلكه امت‌اند كه از احساسات اصيل روح‌الهي و انساني خورشيد دلنواز ائمه اطهار (ع) مملو و ساري‌اند و ما نيز پيروان آنانيم. اما بيچاره‌ آنان هستند كه در كنار امام خود، خورجين‌شان پر از باور بود ولي خالي از هر اعتقادي، تا اينكه امروز دستان مرموزشان در مقابل ملت رو مي‌شود. گويي برخي كساني كه زماني در كشتزارهاي خرد، براي استقرار اسلام، استقلال و آزادي و خداترسي تو را اي خميني (ره) كبير همراه بودند ديگر از محاسبات رستاخيز خويش غافل گشته و بر طبل بازگشت از دليل و برهان ايمان خود مي‌كوبند و آگاهانه يا ناآگاهانه آب در آسياب فرعونيان زمان مي‌ريزند تا شايد به نواي عاجله خويش نائل شوند. يا گويي فراموش كرده‌اند چگونه گرده سرزميني كه منقش به شلاق تاريخي استعمار و طاغوت و استكبار بود، به يك‌باره چگونه از خاكستر چند صد ساله تحجر و ستم قد برافراشت و با شعله‌هاي گرم خورشيد ولايت و وحدت جان گرفت و دوباره روئيد و بر بلنداي قله عزت و ايمان و استقلال و آزادي دنيا ايستاد.

آنان را به تصور رؤياي شيرين خردمندان، پس از توبه شبانه از لجاجت‌هاي هواي نفس، دعوت مي‌نماييم و خود سعي مي‌كنيم غم دل را از اهانت به ساحت قدسي‌ات با اين جمله از ياد ببريم كه اي معلم صبور دوباره بخوان بنام پروردگارت از حنجره زخم خورده خلف صالحت يُريدون ان يطقوا نورالله بافواههم و يابي الله الا ان يتم نوره و لو كره الكافرين (سوريه توبه آيه 32)، كه ما كاشف رازهاي دفتر عشقيم و تشنه نصرت خداوند.

امضاءكنندگان اين بيانيه عبارتند از: حجت‌الاسلام والمسلمين پناهيان، فرج‌الله سلحشور، جهانگير الماسي، اكبر عبدي، پرويزشيخ طادي، جمال شورجه، محمد صادق آذين، محسن علي‌اكبري، حسن نجاريان، اسماعيل سلطانيان، اسرافيل علمداري، عباس قليچ‌لو، كورش زارعي، مجتبي بيطرفان، نسرين نكيسا، سعيده عرب، سيدمهدي فرخ‌پور، اسماعيل حاج‌حيدري، روح‌انگيز شمس، علي درخشي، مسعود ده‌نمكي، محمد هاشم‌پناه، وحيد يامين‌پور، محمود عاليشوندي، مقيمي، معطري، محمدرضا داودنژاد، كيوانيا، عليرضا لرستاني، عباس سالاروند، روح‌الله برادري، مرتضي شاه‌كرمي، زينال ايزدپناه، خليل عقاب، افشين چگيني، پيرحياتي، مصطفي پورحامدي، محمد اكبرزاده، امير صادقي، رامين راستاد، عليرضا حقيقي، مهدي آقايي، حامد قوام، فرهاد مسكوك، سيدابوالفضل سيدالنگي، بهرام صادقي مريناني، رمضانپور.

منبع: خبرگزاری فارس

+ نوشته شده توسط محمد موحد در سه شنبه بیست و چهارم آذر 1388 و ساعت 21:59 |

بنابر گزارش «سوره سینما»، مسعود فراستی، منتقد و مدرس سینما در گفتگو با پایگاه خبری ـ تحلیلی سوره سینما با اعلام این مطلب افزود: در حالی كه فیلمفارسی بعد از پیروزی انقلاب با لگد از در بیرون انداخته شد اما در اثر سیاست های غیر كارشناسی و غیر سینمایی برخی مسئولان مجدداً به آرامی از پنجره به داخل جامعه رسوخ و عمده فضا را اشغال كرده است.

وی همچنین تصریح كرد: اگر دو مؤلفه اصلی فیلمفارسی یعنی سـكـس و خشونت مورد تعرض قرار گرفت ولی متأسفانه امروز هر دو عامل در فیلمفارسی های بعد از انقلاب در شكل های دیگر بازسازی و احیا شده است.

فراستی در ادامه اضافه كرد: با نگاهی به فیلم های سخیف و بی ارزش روی پرده مانند نیش زنبور، آقای هفت رنگ، دو خواهر و محاكمه در خیابان و قبل تر فیلم هایی مانند مادر زن سلام، بله برون، پاتو زمین نذار و... و فیلم های در نوبت اكران همچون دختر میلیونر و... به راحتی می توان به این نكته پی برد كه این فیلم ها از كوچكترین ساختار سینمایی بی بهره اند و از فیلمفارسی های قبل از انقلاب نیز عقب ترند.

این منتقد سینما خاطرنشان ساخت: بسیاری از این آثار سینمایی از سـكـس پنهان ظاهراً محجبه  برخوردارند كه بسیار وقیح تر از سـكـس آشكار است. زن در این آثار از یك مرد و دو زن آغاز شده و امروز به یك مرد و چند زن ارتقاء یافته است.

فراستی با اشاره به اینكه هیچ اثری از ارزش های اخلاقی، انسانی و ملی در روابط آدم های این آثار دیده نمی شود، این نقیصه را توهین آشكاری به فرهنگ ملی و آرمانی ایران زمین دانست.

منبع: سوره سینما

+ نوشته شده توسط محمد موحد در سه شنبه بیست و چهارم آذر 1388 و ساعت 21:50 |
«جهانگير الماسي» با محكوم كردن اهانت به ساحت امام راحل(ره) گفت: اين حادثه باعث شد نام امام بار ديگر اسباب اتحاد مردم شود و اين اتفاقي كه افتاد باعث اتفاق ديگري به نام بيعت مردم با آرمان‌هاي اصيل امام شد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني هيأت اسلامي هنرمندان، «جهانگير الماسي»فيلم ساز و بازيگر سينما و تلويزيون در خصوص اين اتفاق ناگوار گفت: خدا را شاكرم كه نتوانستم تصوير دلخراش حادثه توهين به ساحت حضرت امام (ره) را از تلويزيون ببينم،همان هنگام كه از برخي آرمان‌ها و ارزش‌هاي امام و اين مردم عدول كرديم بايد فكر مي‌كرديم در دراز مدت كار به اينجا بيانجامد.

وي ادامه داد: امام قهرمان و رهبر و راهبر اين ملت به سوي سعادت و عدالت و رفاه بود. آرمان‌هاي شريفي داشت كه يك ملت بر سر آن بيعت كردند.

اين هنرمند در ادامه بيان داشت: عميقاً متأسفم كه با بي‌توجهي‌ها، با خودخواهي‌ها با كوته فكري‌ها و كوته نظري‌ها، شرايطي فراهم آمده كه برخي از معاندين اين روش‌ها را به كار بگيرند و برايشان اسباب سودجويي‌هاي درازمدت بشود.

الماسي خاطرنشان كرد: وا اسفاي ما يعني پاسخ كلامي يا دردمندي دروني چيزي را علاج نمي‌كند بايد با مراقبت در رفتار فردي و جمعي از وقوع چنين حوادثي جلوگيري كرد.

وي در خاتمه اظهار داشت: اين حادثه باعث شد نام امام بار ديگر اسباب اتحاد مردم شود و اين اتفاقي كه افتاد باعث اتفاق ديگري به نام بيعت مردم با آرمان‌هاي اصيل امام شد.

منبع: خبرگزاری فارس

+ نوشته شده توسط محمد موحد در دوشنبه بیست و سوم آذر 1388 و ساعت 8:0 |

نود سینمایی با عنوان «هفت» از سوم دی ماه با اجرای فریدون جیرانی روی آنتن شبکه سوم سیما می رود. پنج شنبه سوم دی ماه برای اولین بار برنامه «هفت» به صورت زنده روی آنتن شبکه سوم سیما می رود تا سینمایی ها هم مانند اهالی ورزش برنامه ای داشته باشند که هفته ای یکبار تمامی اتفاقات رخ داده در این عرصه را زیر ذره بین ببرد و اتفاقات مهم رخ داده در سینما را بررسی کند.

هر هفته در این برنامه که به احتمال 90 درصد اجرای آن را خود جیرانی، کارگردان برنامه، برعهده خواهد داشت، اتفاقات مهم رخ داده در سینما با حضور برخی شخصیت های سینمایی، منتقدان و تماس های تلفنی با افراد مرتبط با سوژه مورد بررسی قرار می گیرد. تاکنون حضور جواد طوسی و تهماسب صلح جو به عنوان منتقدان این برنامه قطعی شده است.

برنامه «هفت» همزمان با برگزاری جشنواره فیلم فجر به مدت 10 شب از تاریخ پنجم تا پانزدهم بهمن ماه، هرشب روی آنتن می رود تا تمامی اتفاقات رخ داده در جشنواره را روز به روز از طریق تلویزیون در اختیار علاقمندان بگذارد.

این برنامه همانند برنامه «90» مسابقه تلفنی به وسیله SMS هم دارد تا تماشاگران در ارتباط مستقیم با این برنامه باشند.

منبع: سینمای ما

+ نوشته شده توسط محمد موحد در چهارشنبه یازدهم آذر 1388 و ساعت 13:20 |

کارگردان سينما و تلويزيون گفت: "انتخابات" يک مستند 50 دقيقه اي به سفارش شبکه Press Tv است که به نقد رويدادهاي قبل و بعد از 22 خرداد ماه 88 (12 ژوئن) همزمان با برگزاري دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري مي پردازد.

"نادر طالب زاده" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به اينکه اين مستند هم اکنون در مراحل پاياني قرار دارد، اظهار داشت: شور، اشتياق و روحيه بشاش مردم براي شرکت در اين رويداد ملي که درست بعد از انتخابات به خشم و کينه تبديل مي شود، يکي از ابعادي است که در مستند "انتخابات" مورد نقد قرار مي گيرد.

وي با اشاره به اينکه اين مستند براي مخاطبان خارج از کشور توليد مي شود، افزود: رسانه هاي غربي از اين مساله خوشحال شده و سوءاستفاده کردند و طوري وانمود کردند که ميان مردم شکاف بوجود آمده است.

اين کارگردان سينما و تلويويون ادامه داد: همچنين اين مستند به تشريح نقطه نظرات دو طرف، نقش رسانه هاي غربي و جديد از جمله اينترنت و موبايل در تشديد ناآرامي ها مي پردازد.

به گفته طالب زاده ،اين مستند قصد دارد بدون هيچگونه طرفداري از جناح خاصي اخبار واقعي را براي مخاطبان غربي بازگو کند.نادر طالب زاده علاوه بر تهيه کنندگي و نويسندگي، کارگرداني مستند انتخابات را به همراه "محمدرضا محمدي نجات" برعهده دارد.

منبع: ایرنا

+ نوشته شده توسط محمد موحد در یکشنبه یکم آذر 1388 و ساعت 23:13 |


Powered By
BLOGFA.COM